فــــرج نزدیک است...
اللهم عجل لولیک الفرج
نوشته شده در تاریخ یکشنبه دوازدهم تیر 1390 توسط شمیم یار | نظرات ()
 کلمه عشق از عشقه گرفته شده است عشقه گیاهی است که در فارسی،پیچک نامیده می شود ;عشقه کنار ریشه ی درخت رشد می کند و به دور تنه درخت می پیچد ; به طوری که تنه در خت را کاملا می پوشاند . عشقه روز به روز رشد می کند و در مقابل ، درخت کمکم برگهایش زرد و شاخه هایش پژمرده می شود و در نهایت خشگ می گردد. عشق حقیقی با جسم انسان چنان می کند که عشقه با درخت . وقتی انسانی به عشق مبتلا شد ، پیچک عشق در وجود او رشد می کند . هرچه عشق افزایش می یابد ، از تناوری درخت جسم کاسته می شودو در عوض ، بر شکوفایی و طراوت روح انسانی افزوده می شود.
 عشق آمد و شد چو خونم اندر رگ و پوست
تا کرد مرا تهی و پر ساخت ز دوست
 اجزا وجود من همه دوست گرفت
نامیست زمن بر من و باقی همه اوست
عشق حیوانی شهوت است نه عشق ،به تعبیر نظامی:
 عشق آئینه بلند نور است
 شهوت ز حساب عشق دور است.
گاهی انسان نسبت به انسانی دیگر یا مال یا چیزی دیگر محبت بسیار پیدا می کند و چهره اش زرد می گردد و به اصطلاح ، عاشق او می شود . چنین حالتی شهود (عشق مجازی ) است نه عشق حقیقی. نظامی می گوید لیلی مریض شد و در دوران بیماری که طراوت خود را از دست داد ، مادرش برای شنیدن وصیت های پایانی او ، بر بالینش حاضر شد . لیلی به مادرش گفت:پیام مرا به مجنون برسان و بگو اگر خواستی عاشق شوی ، عاشق مثل من مباش که با یک تب تمام طراوت خود را از دست می دهد. عاشق کسی و چیزی باش که نه مریض شود و نه از نین برود ، که او خداست .اگر کسی خدا را شناخت و عاشق او شد ، به دیگری عشق نمی ورزد .
در ادبیات عرفانی معشوق حقیقی را "دل آرام " گویند ; یعنی موجودی که ، وقتی دل به او رسید ، بیارامد وآرام بگیرد.اگر انسان به کسی علاقه پیدا کرد و بعد از وصل به او آرامش نیافت معلوم می شود عشقش به او حقیقی نبوده و این همان معنای قرانی ایه ی شریفه" اَلا بِذِکر الله تطمئن القلوب" است،که در ادبیات عرفانی وارد گردیده است. اگر ما شخصی یا چیزی را پیدا کردیم که بعد از وصل به او ، نیارمیدیم و ندای"هَل مِن مَزید" سر دادیم ، معلوم می شود آنچه دنبالش بوده ایم ، رهزن است;نه معشوق حقیقی.معشوق حقیقی ذات اقدس اله است ، که انسن به لقای او به آرامش کامل می رسد. منبع:کتاب بوی باران ،ص52
کلمه عشق از عشقه گرفته شده است عشقه گیاهی است که در فارسی،پیچک نامیده می شود ;عشقه کنار ریشه ی درخت رشد می کند و به دور تنه درخت می پیچد ; به طوری که تنه در خت را کاملا می پوشاند . عشقه روز به روز رشد می کند و در مقابل ، درخت کمکم برگهایش زرد و شاخه هایش پژمرده می شود و در نهایت خشگ می گردد. عشق حقیقی با جسم انسان چنان می کند که عشقه با درخت . وقتی انسانی به عشق مبتلا شد ، پیچک عشق در وجود او رشد می کند . هرچه عشق افزایش می یابد ، از تناوری درخت جسم کاسته می شودو در عوض ، بر شکوفایی و طراوت روح انسانی افزوده می شود. عشق آمد و شد چو خونم اندر رگ و پوست تا کرد مرا تهی و پر ساخت ز دوست اجزا وجود من همه دوست گرفت نامیست زمن بر من و باقی همه اوست عشق حیوانی شهوت است نه عشق ،به تعبیر نظامی: عشق آئینه بلند نور است شهوت ز حساب عشق دور است. گاهی انسان نسبت به انسانی دیگر یا مال یا چیزی دیگر محبت بسیار پیدا می کند و چهره اش زرد می گردد و به اصطلاح ، عاشق او می شود . چنین حالتی شهود (عشق مجازی ) است نه عشق حقیقی. نظامی می گوید لیلی مریض شد و در دوران بیماری که طراوت خود را از دست داد ، مادرش برای شنیدن وصیت های پایانی او ، بر بالینش حاضر شد . لیلی به مادرش گفت:پیام مرا به مجنون برسان و بگو اگر خواستی عاشق شوی ، عاشق مثل من مباش که با یک تب تمام طراوت خود را از دست می دهد. عاشق کسی و چیزی باش که نه مریض شود و نه از نین برود ، که او خداست .اگر کسی خدا را شناخت و عاشق او شد ، به دیگری عشق نمی ورزد . در ادبیات عرفانی معشوق حقیقی را "دل آرام " گویند ; یعنی موجودی که ، وقتی دل به او رسید ، بیارامد وآرام بگیرد.اگر انسان به کسی علاقه پیدا کرد و بعد از وصل به او آرامش نیافت معلوم می شود عشقش به او حقیقی نبوده و این همان معنای قرانی ایه ی شریفه" اَلا بِذِکر الله تطمئن القلوب" است،که در ادبیات عرفانی وارد گردیده است. اگر ما شخصی یا چیزی را پیدا کردیم که بعد از وصل به او ، نیارمیدیم و ندای"هَل مِن مَزید" سر دادیم ، معلوم می شود آنچه دنبالش بوده ایم ، رهزن است;نه معشوق حقیقی.معشوق حقیقی ذات اقدس اله است ، که انسن به لقای او به آرامش کامل می رسد.
منبع:کتاب بوی باران ،ص52


طبقه بندی: مقاله، 
درباره وبلاگ

ذکــر تعجیل فــــرج رمز نجات بشــــر است.....


ما بـــرآنیم که این ذکـــــر جهـــانی بشــــود.....
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
دانشنامه مهدویت
 
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان


 شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic