فــــرج نزدیک است...
اللهم عجل لولیک الفرج
نوشته شده در تاریخ دوشنبه بیست و هفتم تیر 1390 توسط منتظر فرج | نظرات ()
زمانی معنای واقعی انتظار فرج تحقق می‌یابد كه الگوپذیری از حكومت مهدوی(عج) در جامعه به صورت یك فرهنگ درآید و همه دست‌اندركاران نظام اسلامی خود را به شناخت ویژگی‌های آن دولت كریمه و تطبیق زندگی فردی و فعالیت اجتماعی مكلف سازند.

حكومت جهانی موعود را از دو نگاه می‌توان مورد مطالعه قرار داد:
در نگاه نخست به این حكومت، تنها به عنوان آرمانی دوردست كه باید در انتظار تحقق آن بود نگریسته می‌شود، آرمانی كه با وضع موجود ما نسبتی نداشته و هیچ تأثیری هم در واقعیت‌های جاری جامعه ندارد.
اما در نگاه دوم ، این حكومت ـ با همه ویژگی‌های آرمانی آن ـ نه تنها به عنوان غایت آمال بشر و نهایت آرزوی عدالت خواهان بلكه به عنوان الگوی واقعی برای سامان بخشیدن به وضع موجود و هدفی عینی كه می‌تواند حركت‌های اجتماعی ما را جهت بخشد؛ قابل مطالعه است. اگر چه تحقق كامل این آرمان جز به دست با كفایت امام زمان (عج) میسر نیست.
عدالت در اندیشه سیاسی اسلام جایگاه اصل اساسی را دارد. اهمیت این مقوله از نظر اسلام به گونه‌ای است كه قرآن كریم عدالت را یكی از اهداف ارسال رُسل و انزال كتاب معرفی می‌كند (سوره حدید، آیه 31)؛ اما اسلام در ایجاد و استقرار عدالت همواره با موانع جدی از سوی طبقاتی كه قرآن آنان را «ملأ و مترف» معرفی می‌كند، روبه‌رو است. عدالت خواست فطری و همگانی است؛ اما این امر فطری منافع طبقات زیاده‌خواه و خود كامگان را به خطر انداخته، در نتیجه، آنان را در صف مقابل خود قرار می‌دهد. اندیشه لیبرالیسم از منظر عدالت اجتماعی با چالش جدیدی روبه‌رو است. زیرا اصل اساسی لیبرال پذیرش نابرابری است و جهت ایجاد رقابت اقتصادی به تشویق نابرابری و ترویج آن می‌پردازد.
دموكراسی لیبرال، توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی را به ارمغان می‌آورد؛ اما این همه مواهب در اختیار تعدادی از انسان‌ها و بخشی از جوامع بشری قرار دارد. افزایش رفاه اقتصادی و توسعه مادی در پناه دموكراسی لیبرال كه به صورت بخشی صورت می‌گیرد، با افزایش بی‌عدالتی و فقر جمعیت فراوانی از افراد بشر روبه‌رو خواهد بود. در چنین حالتی، زمینه‌های بهتر و مناسبی جهت استقرار عدالت اجتماعی در حوزه اسلامی ایجاد می‌شود.
از ویژگی‌های مهم و قابل توجه حكومت جهانی اسلام، توسعه و رفاه اقتصادی عدالت محور است. این‌جا عدالت اصل اساسی است كه رفاه و توسعه بر اساس آن استوار می‌شود.
روزی كه مهدی موعود (عج) قیام كند، به عدالت حكومت می‌كند. در دوران حكومت او، روی زمین از ستم اثری یافت نمی‌شود؛ راه‌ها امن خواهد شد؛ زمین بركات خود را خارج می‌سازد؛ هر حقی به صاحبش بر می‌گردد و روی زمین پیرو هیچ دینی باقی نمی‌ماند، مگر این‌كه اسلام می‌آورد و به ایمان اعتراف می‌كند
مرحوم شهید صدر در مورد ویژگی‌ها و زمینه‌های این حكومت می‌گوید: با مطالعه آیات قرآن و روایات معصومان به این نكته می‌رسیم فقط زمانی پیام اسلام به صورت كامل تحقق می‌یابد كه اندیشه بلند حكومت جهانی اسلام تحقق یابد. تمام غایت‌های دروغین و موهوم رخت بر بندد؛ آن‌گاه فقط اسلام، دین حقیقی و بی‌بدیل، آیین همه مردم در شرق و غرب عالم شود؛ بی عدالتی، ظلم و نابرابری از بین برود و در مقابل، عدالت و برابری ناموس آفرینش عالم، سراسر جهان را فرا گیرد؛ حاكمیت خلفای الاهی در جای جای عالم برقرار شود و نور هدایت الاهی تابیدن گیرد و زمین از آن صالحان شود.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانی، ضمن اشاره به ضرورت «اهتمام به مسأله عدالت اجتماعی در كشور» و لزوم مقابله با«طبقه بهره‌مندان از پول‌های حرام» و«مرفهان بی درد» به نكته مهمی اشاره كردند كه توجه به آن می‌تواند ما را در ارایه تصویری روشن از منظر دوم یاری دهد.
ایشان در سخنان خود موضوع «عدالت گستری» و«قسط آفرینی» را كه در روایات اسلامی، به عنوان یكی از شاخصه‌های مهم انقلاب مهدوی بدان اشاره شده، بررسی كرده و توجه به این موضوع را در همه برنامه‌های نظام اسلامی ضروری دانسته‌اند:
«نظام اسلامی، نظام عدالت است. شما كه آرزومند و مشتاق ظهور خورشید مهدویت در آخرالزمان هستید و الآن حدود 1200 سال است كه ملت اسلام و شیعه در انتظار ظهور مهدی موعود (عج) است، چه خصوصیتی برای آن بزرگوار ذكر می‌كنید؟ «الذی یملاء الله به الارض قسطا و عدلا» نمی گویید كه«یملاء الله به الارض دینا». این نكته خیلی مهمی است. چرا به این نكته توجه نمی كنیم ؟ اگرچه قسط و عدل متعلق به دین است اما هزار سال است كه امت اسلامی برای قسط و عدل دعا می كند و این نظام اسلامی كه به وجود آمده است ؛ اولین كارش اجرای قسط و عدل است.
قسط و عدل، واجب ترین كارهاست. ما رفاه را هم برای قسط و عدل می‌خواهیم . كارهای گوناگون، مبارزه، جنگ، سازندگی و توسعه را برای قسط و عدل می‌خواهیم. برای این كه در جامعه عدالت برقرار شود، همه بتوانند از خیرات جامعه استفاده كنند و عده‌ای محروم و مظلوم واقع نشوند. در محیط قسط و عدل است كه انسان‌ها می‌توانند رشد كنند. به مقامات عالی بشری برسند و كمال انسانی خود را به دست بیاورند. قسط و عدل ، یك مقدمه واجب برای كمال نهایی انسان است . چطور می شود به این قضیه بی اعتنایی كرد!؟»
جان كلام رهبر انقلاب در سخنان یاد شده این است كه ما نباید به فرهنگ مهدویت و انتظار، با همه مشخصه‌هایی كه در روایات ما برای آن برشمرده شده است، به عنوان مجموعه معارفی كه فقط ترسیم كننده وضعیت آینده جهان هستند و هیچ نسبتی با وضعیت كنونی مسلمانان ندارند، نگاه كنیم، بلكه باید این فرهنگ را در تمام عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جامعه خود جاری و ساری بدانیم و در پی آن باشیم كه ویژگی‌های ذكر شده برای جامعه موعود را، تا آن جا كه در توان داریم، در جامعه خود پیاده كنیم و اگر فعلا توفیق دستیابی به جامعه موعود را نداریم، لااقل با الگو قرار دادن آن، جامعه مطلوب را بنیان نهیم. چنانكه امام راحل است، نیز به این موضوع اشاره كرده و می‌فرماید:
«هم‌ اكنون عالم پر از ظلم است، شما یك نقطه هستید در عالم، عالم پر ازظلم است، ما بتوانیم جلوی ظلم را بگیریم، باید بگیریم، تكلیفمان است.»
اگر الگوپذیری از قیام عدالت گستر مهدی موعود (عج) در جامعه اسلامی ما، به صورت یك فرهنگ درآید و همه دست اندركاران نظام اسلامی خود را موظف به شناخت ویژگی‌های دولت كریمه آخرین ذخیره الهی بدانند و سعی كنند كه زندگی فردی و فعالیت اجتماعی خود را بر آن ویژگی‌ها منطبق سازند؛ آن وقت است كه معنای واقعی انتظار فرج تحقق می‌یابد، زیرا ما وقتی می‌توانیم خود را منتظر واقعی بدانیم كه در عمل به آرمان‌هایی كه تحقق آنها را انتظار می‌كشیم پایبند باشیم.

--------------------------------------
نویسنده: ابوالفضل عنابستانی


طبقه بندی: عکس،  مقاله، 
دنبالک ها: منبع،
درباره وبلاگ

ذکــر تعجیل فــــرج رمز نجات بشــــر است.....


ما بـــرآنیم که این ذکـــــر جهـــانی بشــــود.....
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
دانشنامه مهدویت
 
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان


 شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic