فــــرج نزدیک است...
اللهم عجل لولیک الفرج
نوشته شده در تاریخ سه شنبه پانزدهم آذر 1390 توسط محمد آقایی پر | نظرات ()

آلبوم عکس سالهای کودکی و نوجوانی ام را می گشایم ، خیلی زود به تعدادی از عکسهای عزاداری ماه محرم 30 سال پیش می رسم ...

چه حالی داشتیم ، محرم فقط عزاداری ، سینه زنی و زنجیر زنی نبود ، دهه نخست محرم یک دنیا خاطره و تحول بود ، همه بچه ها در مسجد محله جمع می شدیم حتی آنها که یک سال می گذشت و در مسجد پیدایشان نمی شد از اول محرم پای ثابت و بعضا" دسته باشی هیئت هم می شدند.

در طول سال ، اقامه نمازهای جماعت مسجدمان به زور به دو سه صف و چند ده نفر می رسید ، تعداد کودکان و نوجوانان حاضر در نماز به اندازه انگشتان دو دست نمی شد و پیرمردهای پا به سن گذاشته نیز بقیه نمازگزاران را تشکیل می دادند.

اما وقتی محرم فرا می رسید جای سوزن انداختن در مسجد پیدا نمی شد ، همه می آمدند ، پیر و جوان ، مسجدی و غیر مسجدی.

محرم مسجد را زنده می کرد و جانی دوباره به فعالیت هایش می داد ، مردم با هم صمیمی تر می شدند.

به باور افکار عمومی و آنچه که مدام در ایام محرم ، هم به چشم می بینیم و هم به گوش شنیده و هم سالها تجربه اش کرده ایم در هیئت های حسینی در ایام محرم همه جور آدمی پیدا می شود از عزاداران مخلص و شیدای اباعبدالله الحسین(ع) گرفته تا لات های سر کوچه و چاقوکش و یا دزد و افراد لاابالی.

اینکه چرا و چگونه همه جور افرادی از هر طیف فکری ، صنفی و یا اجتماعی و بعضا" دینی و مذهبی در مراسمات حسینی حضور پیدا می کنند خود قصه مفصلی دارد که ریشه اش در شیوه ای برگزاری مردمی مراسمات به همراه بن مایه های اعتقادی شیعیان در برگزاری آئین های این چنینی دارد ، ضمن آنکه شور حسینی خدادادی در جامعه شیعیان در ماه محرم هر سال تازه تر و پویاتر از سال قبل می شود ، همچنانکه فریاد آزادی خواهی و مظلومیت ثارالله و شهدای دشت کربلا هرسال رساتر از سال گذشته در سرزمینهای اسلامی ، ملتها را به حرکت توأم با آگاهی وا می دارد.

هیئت های مذهبی قرارگاه بچه های شیعیان بود و الان نیز هست ، قرارگاهی که همه زیر بیرق عزای حسینی جمع می شوند و یکصدا برای مظلوم ترین شهید عالم نوحه خوانی می کنند.

هیئت های عزاداری قدیم فقط یک هیئت چند روزه برای عزاداری نبود بلکه این هیئتها در بردارنده نیروهای سازمانی برای عمل به بسیاری از کارکردهای مساجد بودند همچنانکه مهمترین رویداد جامعه ایران در دهه نخست انقلاب که همان جنگ 8 ساله است متکی بر خروجی های هیئت های حسینی بود و قریب به اتفاق شهدای جنگ و فرماندهان تاثیرگذار آن زمان که اغلب نیز جوان بودند فقط توانسته بودند طعمی از نوع تربیت هیئتی را بچشند اما عمق تاثیر هیئت های حسینی به قدری بود که می توانست به یکباره چنان افق روشنی را پیش روی فرزندان ایران بگذارد که خود یکپا کربلایی شوند و چه بسا برخی از آنها جایگاهی همچون شهدای دشت نینوا نزد خداوند یافته باشند.

هیئت های قدیم انواع الات موسیقی ، آواز ، اوزان و آهنگ های نوحه سرایی به ظاهرمتجددانه و یا تشریفات آنچنانی که این روزها فراوان است را نداشت اما عمق و محتوایی داشت که می توانست افراد را دگرگون کند ، کسی که لات محله بود و فقط در دهه محرم پایش به مسجد باز می شد چنان تحت تاثیر آموزش های هیئتی قرار می گرفت که بعضا" تا پایان عمر وابسته هیئت می شد و چه بسیار از آنها که هیچ وقت به مسیر قبلی زندگی شان باز نمی گشتند.

تاثیرات برگرفته از کارکرد هیئت ها در شبهای محرم در دهه نخست انقلاب ، کل رویدادهای سال را تعیین و روشن می کرد و چنان بر تقویت انقلاب کمک می کرد که اکنون صدها همایش ، کنفرانس و جشنواره یا کار فرهنگی عاجز از آنند.

نگارنده در صدد تضعیف جایگاه هزاران هیئت ثبت شده استان که اکنون توسط سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان غربی ساماندهی شده اند و یا انبوه مداحانی که در همین سازمان برای خود کانون و تشکیلاتی درست کرده اند نیست بلکه بر مجموعه اقدامات خیرخواهانه ای که برای سامان یافتن عزاداری ها و جلوگیری از ترویج انحرافات انجام می شود صحه می گذارد ، اما توأمان ضرورت دارد طوری این کارها انجام شود که مردمی بودن کارکردهای هیئات عزاداری از آنها سلب نشده و وابسته به حکومت نشوند که این تهدید بزرگی بر ایفای نقش هیئت های عزاداری است.

تدبر در میزان تاثیرگذاری هیئت های مردمی قدیم و خروجی های مستدام ، مکرر و جاودانه آنها و مقایسه آن با روش موجود اداره کرد هیئات سازماندهی شده یا سامان یافته کاملا" می تواند نتایج روشنی را پیش روی موثران تصمیم گیری در این عرصه قرار دهد.

هر نوع وابستگی هیئات عزاداری به هر یک از ادارات متولی فرهنگی یا دینی دارای آثار نامطلوبی است که نتایج آن سالها طول می کشد تا دیده شود گرچه هم اینک مراکز متعددی با هدف توسعه یا عمل به هر یک از کارکردهای قدیم مساجد شکل گرفته اند و برای خود ادارات عریض و طویلی شده اند ، اما آیا بهتر نبود بجای این همه نهادهای موازی اقداماتی انجام می شد تا خود مساجد تقویت شوند و مجموعه همه این کارهایی که هم اینک به عنوان کارهای دینی و فرهنگی توسط نهادهای مختلف انجام می شود در جهت تقویت بنیان خود مساجد به عنوان اصلی ترین مراکز دینی و اعتقادی جامعه تجمیع و بکار گرفته می شد؟

ساماندهی خدمات رسانی به مساجد کار پسندیده ای است و اینکه ادارات مختلفی در خدمت کردن به مساجد یا توسعه فعالیت های این مراکز از هم سبقت بگیرند نیز بسیار مطلوب است اما کانالیزه کردن حضور مسلمین در قالب هر یک از ادارات متولی بخشی از کارهای دینی و فرهنگی مرتبط با مساجد و هیئت های مذهبی در نهایت به انشقاق در چگونگی استقبال شهروندان از اماکن دینی و حضور در مراسمات مذهبی می انجامد که نشانه های آن چه بخواهیم و چه نخواهیم در جامعه مان هویداست.

امروزه هیئات عزاداری حسینی به عنوان بازماندگان مراسمات مردمی هنوز پذیرای خیل مشتاقان فرهنگ عاشورایند گرچه در قالب این هیئت ها همانگونه که شرحش رفت همه جور انسانهایی پیدا می شود اما نکته مغفول این ماجرا در مدیریت همین هیئت هاست که سالها از آن غافل بوده ایم .

مدیریت هیئت ها از قدیم یک امر مردمی و بعضا" موروثی و حتی محله ای و در عین حال ساده بوده است که اینک به سبب افزایش تاثیرگذاری شاخص های ساماندهی حکومتی از مسیر صدها ساله خود در حال فاصله گرفتن است و اصولا" شایسته نیست شاخصه های ساماندهی حکومتی به هیئت ها به شیوه های اداره کرد مردمی هیئت ها نیز تعمیم داده شود چراکه اساسا" هیئت ها بر اساس توان مردم مناطق و مساجد مختلف در محلات شکل می گیرند و بنیان و خاستگاه آنها از اول بدون اتکاء بر کمک های ادارات و نهادها شکل گرفته و می گیرد.

هیئت ها به پول و انواع وابستگی ها نیاز ندارند بلکه باید بصورت غیر مستقیم کارکردهای مردمی آنها که طی سالها مغفول واقع شده یا تحت تاثیر برخی اقدامات قرار گرفته اند دوباره احیاء شوند تا همه مردم بتوانند مشتاقانه در مراسمات عزاداری اباعبدالله (ع) حضور یابند.

آنکه در راه امام حسین(ع) است و آشنا به معارف عاشوراست مسیر سعادت دنیا و آخرت را پیدا کرده است پس باید این راه را برای همان لاتها و خلافکارها و افرادی که نا آشنا به معارف عمیق حسینی اند ، باز کنیم تا آنان نیز به شهد شیرین هدایت با گذر از خونین ترین مسیر رهایی و آزادی خواهی و عدالت که همان راه عاشوراست متنعم شوند.درباره وبلاگ

ذکــر تعجیل فــــرج رمز نجات بشــــر است.....


ما بـــرآنیم که این ذکـــــر جهـــانی بشــــود.....
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
دانشنامه مهدویت
 
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
لوگوی دوستان


 شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic